Kategorie
Sprzęt rehabilitacyjny

Jak wygląda łóżko rehabilitacyjne?

Fizjoterapia jest nauką, która bardzo dynamicznie się rozwija. W każdym roku opracowywane są nowe, innowacyjne metody, sprzęt rehabilitacyjny jest udoskonalany, opracowywane są nowe urządzenia oraz doskonalone są techniki ich użytkowania. Elastyczny bandaż i gips zastąpił stabilizator na kolano, czy staw skokowy. Do badaniach poza własnymi zmysłami i rentgenem wykorzystuje się specjalistyczne sprzęty, mogące szczegółowo określić przyczynę problemu. Zwykłe, proste leżanki zostały zastąpione łóżkami rehabilitacyjnymi.

Komu potrzebne jest łóżko rehabilitacyjne?

Każdemu pacjentowi, który jest w okresie rekonwalescencji po poważnym wypadku, operacji, udarze. Wybierają je zarówno szpitale, ośrodki medyczne, jak i osoby prywatne, które w domu będą zajmować się osobą przewlekle chorą.

Jaki jest cel stosowania specjalistycznego łóżka?

Dobrze dobrane łóżko nie tylko zapewni wygodę pacjentowi, który jest unieruchomiony na długi czas, ale również usprawni pracę wszystkim osobom, które są odpowiedzialne za opiekę nad nim, zarówno jeśli chodzi o lekarzy, pielęgniarki, terapeutów jak i osoby z najbliższej rodziny. Odpowiednio dobrane łóżko eliminuje ryzyko uszkodzenia ciała pacjenta podczas codziennych zabiegów pielęgnacyjnych oraz rehabilitacji.

Jak zbudowane jest łóżko rehabilitacyjne?

Jego wygląd na pierwszy rzut oka nie różni się zbytnio od zwykłych łóżek szpitalnych. Zbudowane jest z ramy na którą kładziony jest materac. Łóżko do rehabilitacji ma jednak zapewniać większą ruchliwość, sama rama skonstruowana jest więc w ten sposób, żeby możliwe było uniesienie jednej lub kilku jej części, tak żeby możliwe było zmienianie pozycji chorego. Na ruchomej ramie kładziony jest materac, zwykle przeciwodleżynowy, który zbudowany jest z segmentów, które również umożliwiają choremu zmienianie pozycji. Idealne łóżko posiada również wyposażenie dodatkowe – jak barierki, czy drabinki. Cześć z łóżek zabudowana jest też od góry stelażem, do którego przymocowywane są zawieszki i podwieszki służące do wykonywania ćwiczeń z odciążeniem.

Jakie łóżko wybrać?

Większość łóżek zbudowana jest podobnie. Główną różnicą jest sposób zmiany ułożenia łóżka – dostępne są dwie opcje – łóżko mechaniczne i elektryczne. Łóżko mechaniczne będzie wymagało od nas dużo siły i dodatkowo będzie bardziej uciążliwe dla pacjenta, ponieważ w celu zmiany jego pozycji będziemy musieli go unieść. Łóżko sterowane elektrycznie to wygoda – zarówno dla osoby chorej jak i tych, którzy się nią zajmują, Wystarczy nacisnąć odpowiedni guzik i odpowiednia część się podniesie lub opuści.