Kategorie
Sklep ortopedyczny

Na co zwrócić uwagę przy zakupie wózka inwalidzkiego?

Wózki inwalidzkie nie służą już jedynie do transportowania chorego. Współcześnie niepełnosprawni, dzięki rozwojowi technologii i uwadze władz, zyskali ogromne możliwości samodzielnego poruszania się. Dzięki nowoczesnym wózkom inwalidzkim mogą nawet wrócić do wcześniejszej aktywności. Do wyboru mamy całe mnóstwo wózków inwalidzkich. Mają różne funkcje i przeznaczenie. Poniżej znajdują się najważniejsze wskazówki dotyczące zakupu standardowego wózka inwalidzkiego.

Standardowe wózki inwalidzkie – na co zwrócić uwagę?

Wybór wózków inwalidzkich jest ogromny – każdy sklep rehabilitacyjny, zarówno stacjonarny jak i Internetowy, oferuje wiele modeli różnych producentów. Aby jednak wózek w pełni spełniał swoje zadanie, musi być optymalnie dopasowany do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Dlatego nigdy nie należy śpieszyć się z zakupem. Zawsze trzeba poświęcić czas na analizę dostępnych opcji, poprosić o konsultację, oraz przeprowadzić test komfortu.

Na co zwrócić uwagę przed wyborem konkretnego modelu? Najważniejsze parametry to:
– głębokość i szerokość siedziska. Powinny one być wygodnie wyprofilowane. Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy osoba chora ma spędzać w wózku więcej czasu bądź gdy jej niepełnosprawność jest znaczna;
– wózek musi dawać możliwość utrzymania prawidłowej pozycji, dlatego w zależności od niepełnosprawności potrzebny może być zagłówek, podłokietniki, podpory, kliny, istotne jest także wspomniane wcześniej wyprofilowanie siedziska;
– koła – jeśli wózek ma służyć do samodzielnego poruszania się wybieramy model o dużych, pompowanych kołach. Wózki inwalidzkie z mniejszymi kołami przeznaczone są do transportu osoby chorej – wymagają obsługi przed inną osobę;
– możliwość zmiany ustawienia osi – to opcja istotna dla aktywnych niepełnosprawnych. Im ostrzejszy jest kąt pomiędzy kołem i podłożem, tym bardziej wózek jest zwrotny i stabilny.

Wózki inwalidzkie – zakup i refundacja

Wózek inwalidzki można nabyć w Internecie lub w stacjonarnym sklepie rehabilitacyjnym. W sklepach takich można nabyć wszelkie niezbędne niepełnosprawnym i chorym pomoce i akcesoria, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie i przyspieszają powrót do zdrowia. Z reguły towary dostępne w tych sklepach są refundowane z NFZ lub PFRON – zwrot otrzymamy zarówno za wózek inwalidzki, jak i balkonik, łóżko rehabilitacyjne, stabilizator stawu skokowego lub kolana dla sportowców, kulę ortopedyczną itd.

Refundacja przysługująca z NFZ na zakup wózka inwalidzkiego to kwota od 600 do 3000 zł. Dokładna suma zależy od rodzaju wózka. Aby otrzymać refinansowanie należy przy zakupie przedstawić receptę na sprzęt, otrzymaną od lekarza, a następnie w oddziale NFZ przedstawić dowód zakupu.